«Μισή» πρόκριση στο Κύπελλο

«Διπλό» Ατρομήτου στο Αγρίνιο και της Καλλονής στο Ηράκλειο
  (Φωτογραφία:  Intime )
Aθήνα
Την πρόκριση στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας «αγκάλιασε» ο Ατρόμητος που νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο στο πρώτο ματς της φάσης των «16». Ο Φάμπιο στο 15' και ο Καραμάνος στο 18' πέτυχαν τα γκολ των φιλοξενούμενων, που πλέον καλούνται να διαφυλάξουν αυτό το προβάδισμα στη ρεβάνς της 15ης Ιανουαρίου, στο Περιστέρι.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης φάνηκε ότι ο Ατρόμητος ήταν πιο έτοιμος. Εχασε κλασική ευκαιρία στο 10΄ με σέντρα του Ούμπιντες και διαδοχικές κεφαλιές του Καραμάνου και του Φάμπιο, αλλά λίγο αργότερα σε παρόμοια φάση άνοιξε το σκορ.

Στο 15' πάλι ο Αργεντινός εκτέλεσε το φάουλ, ο Λαζαρίδης έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Φάμπιο από κοντά έγραψε το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα, με νέα κεφαλιά του Καραμάνου οι Περιστεριώτες διπλασίασαν τα τέρματά τους και η νίκη είχε κριθεί από πολύ νωρίς.

Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να συνέλθουν από το σοκ, απείλησαν σε κάποιες περιπτώσεις αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό που να τους «αισθανθεί» ο Σηφάκης. Αντίθετα, στο 56' ο Καραμάνος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στο 59' ο Στεφανάκος πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση στο σουτ του Ούμπιντες, στερώντας από τον Ατρόμητο το τρίτο γκολ. Στο 83' αποβλήθηκε ο Μπικέι για χτύπημα στον Ιγκλέσιας, ολοκληρώνοντας το "δράμα" του Παναιτωλικού.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αρετόπουλος (Τρικάλων)

ΚΟΚΚΙΝΗ: Μπικέι (83΄)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπάλλας, Ιγκλέσιας

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Στεφανάκος, Καλί, Μπικέι, Γκάλο, Δάρλας (58΄ Τζούνιορ), Καλογέρης, Γοδόι (46΄ Πασάς), Θεοδωρίδης (71΄ Κουτσοσπύρος), Καμαρά, Παπουτσογιαννόπουλος, Μπόγιοβιτς.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Σηφάκης, Ταυλαρίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Γεωργίου, Νάστος, Μπάλλας (71΄ Ιγκλέσιας), Καραμάνος, Ούμπιντες (76΄ Δημούτσος), Γκαρσία, Φάμπιο.

Ήταν Καλλονή, αλλά και... ομορφιά του Γιάχου!

Ένα γκολ του Καζάκη, στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης, έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην Καλλονή έναντι του ΟΦΗ, καθώς επέτρεψε στην ομάδα της Λέσβου να φύγει με τη νίκη (1-0) από το «Θ. Βαρδινογιάννης» του Ηρακλείου, στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για τη φάση των «16» στο Κύπελλο Ελλάδας. Να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 42ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Περόνε με δεύτερη κίτρινη. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στις 16 Ιανουαρίου.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως είχαν να αντιμετωπίσουν έναν Σιδεράκη που βρέθηκε σε μεγάλη ημέρα και έκανε σπουδαίες αποκρούσεις στο εξ επαφής τακουνάκι του Παπάζογλου (7΄), το καλό σουτ του Ζε Εντουάρντο (20΄) και την προσπάθεια του Κουτσιανικούλη (35΄), κι ενώ στο 33ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν χάσει σπουδαία ευκαιρία με τον Περόνε, που από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Δασκαλάκη.

Στο 42΄ ο διαιτητής Γιάχος αδίκησε την Καλλονή, όταν εκτίμησε ως «θέατρο» φάουλ του Δασκαλάκη στον Περόνε εκτός περιοχής και απέβαλε τον Αργεντινό επιθετικό με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο ΟΦΗ έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία στην επανάληψη, όταν στο 48΄ ο Κουτσιανικούλης αν και μόνος του έστειλε την μπάλα άουτ, αλλά έκτοτε λίγα πράγματα...

Η ομάδα της Λέσβου είχε καλή ανασταλτική λειτουργία, δεν απειλήθηκε στο υπόλοιπο διάστημα και επτά λεπτά πριν τη λήξη έφτασε στο «χρυσό» εκτός έδρας γκολ, με τον Καζάκη να σηκώνεται πολύ ψηλά σε μακρινή εκτέλεση φάουλ και να παίρνει την κεφαλιά από τον Δασκαλάκη, που φέρει μεγάλη ευθύνη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάχος (Χίου)

ΚΟΚΚΙΝΗ: 42΄ Περόνε (2η κίτρινη)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βερόν - Τριποτσέρης

ΟΦΗ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Δασκαλάκης, Μπούρμπος, Μιλιάζες, Ζόρο, Τριποτσέρης, Βερόν (46΄ Κάλαϊτζιτς), Μακρής (69΄ Μακουκούλα), Κουτσιανικούλης, Ζε, Όγιος, Παπάζογλου.

ΚΑΛΛΟΝΗ (Γιάννης Μαντζουράκης): Σιδεράκης, Λεάντρο, Αναστασιάδης, Περόνε, Χωριανόπουλος, Άλβες, Φαρία, Xoυανλού (80΄ Γάλας), Γκαρσία (71΄ Καζάκης), Μανούσος (46΄ Ποντάνι), Βάλιος.

Η σκυτάλη σε Παναιτωλικό και Ατρόμητο (20:00)

Στις 20:00 (ns4) ο Παναιτωλικός θα υποδεχτεί τον Ατρόμητο, ενώ την Πέμπτη ο Παναθηναϊκός είναι το ακλόνητο φαβορί στο ματς με τον Ηρακλή Ψαχνών, ενώ ο Απόλλων Σμύρνης υποδέχεται τη Νίκη Βόλου.  Τα υπόλοιπα τέσσερα παιχνίδια θα διεξαχθούν... του χρόνου και συγκεκριμένα τον προσεχή Ιανουάριο.

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
9. Νικητής 6 (Ηρακλής-ΠΑΟΚ) - Νικητής 7 (Απόλλων Σμύρνης - Νίκη Βόλου)
10. Νικητής 4 (ΟΦΗ-Καλλονή) - Νικητής 1 (Αιγινιακός - Πανιώνιος)
11. Νικητής 3 (Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης) - Νικητής 2 (Παναιτωλικός - Ατρόμητος)
12. Νικητής 8 (Παναθηναϊκός - Ηρακλής Ψαχνών) - Νικητής 5 (Ολυμπιακός Βόλου - Αστέρας Μαγούλας)