Εγγραφείτε στο newsletter μας:

ΑΘΛΗΤΙΚΑ: Ο Παπαδόπουλος διπλασιάζει τη δυστυχία του Ρόαρ

BoukatiosReport

17/11/2017

Το Brisbane Roar τελικά έσπασε για την πρώτη τους νίκη της σεζόν A-League, νικώντας την Μελβούρνη 3-1 με την υποστήριξη ενός αμυντικού από τον αμυντικό Αβραάμ Παπαδόπουλο.

Πηγή: AAP

Ο Παπαδόπουλος σκόραρε το ανοιχτήρι και το clinker για το Roar καθώς ανέβαιναν από το κάτω μέρος της σκάλας μπροστά από μόλις 9285 υποστηρικτές σε μια τέλεια Παρασκευή το βράδυ στο Suncorp Stadium.

Ο Παπαδόπουλος διέκοψε τον τερματοφύλακα της πόλης, Ευάγκεν Γαλέκοβιτς, και στις δύο περιπτώσεις τον τιμωρούσε για την αντιμετώπιση λαθών.

Ο πρώτος ήρθε μόλις πέντε λεπτά, με τον Παπαδόπουλο να χτυπάει τον Γαλέκοβιτς σε εναέρια διαγωνισμό για να νικήσει το σπίτι του μετά την απόπειρα εκκαθάρισης του Iacopo La Rocca.

View image on Twitter
 Hyundai A-League ✔@ALeague
Here are the full time stats from @HarveyNormanAU as @brisbaneroar picked up a big home win over @MelbourneCity!

1:08 PM - Nov 17, 2017
 Replies   3 3 Retweets   8 8 likes
Twitter Ads info and privacy

Ο Eric Bautheac είχε δημιουργήσει τον αρχικό κίνδυνο με ένα σταυρό από τα αριστερά και ο φαινομενικός Γάλλος σημείωσε το δεύτερο γκολ του Roar μόλις δύο λεπτά από το διάλειμμα.

Και πάλι, ο La Rocca ήταν σφάλμα - έκανε μια τρομερή προσπάθεια σε ένα backpass που αναρριχήθηκε από τον Massimo Maccarone που κατέκτησε την μπάλα μέχρι Bautheac ολοκληρωθεί το τρέξιμό του και στη συνέχεια χτύπησε το σπίτι από μέσα στο κουτί.

Πόλη έκανε 2-1 στο 54ο λεπτό, όπως Stefan Mauk μαρκαρισμένο σε ένα πέρασμα από τον υποκατάστατο Luke Brattan, πυροβολώντας τον τερματοφύλακα Jamie Young στο κοντινό του post.

Ο Παπαδόπουλος όμως έριξε την επιστροφή των επισκεπτών, όταν ο πρώην έλληνας διεθνής γεννημένος στη Μελβούρνη έριξε την μπάλα αφού ο Γαλέκοβιτς έριξε την μπάλα ενώ προσπάθησε να συλλέξει ένα ελεύθερο λάκτισμα με 20 λεπτά για να πάει.

Ο 32χρονος θωρακίζει την μπάλα με το σώμα του και στη συνέχεια περιστρέφεται γύρω του για να αμβλύνει την προσπάθειά του στο πίσω μέρος του διχτυού.

Θα μπορούσε να είχε ένα χατ-τρικ από μια άλλη κεφαλή που δεσμεύεται επικεφαλής πριν από το ημίχρονο, αλλά Mauk κατάφερε να το καθαρίσει από τη γραμμή.

Η καθυστερημένη απεργία του Ράσο βοηθάει τη Μπρίσμπεϊν να βρυχάται ενάντια στους Κόκκιους
Μια 86η λεπτό απεργία από Hayley Raso ήταν η διαφορά, όπως Brisbane Roar ισχυρίστηκε μια νίκη 1-0 εναντίον της Adelaide United στο Suncorp Stadium.
Η νίκη κερδίζει ένα παιχνίδι με έξι αγώνες χωρίς νίκη για να ξεκινήσει η σεζόν για το τραυματισμό-χτύπημα Roar, ενώ η πόλη είναι τώρα χωρίς νίκη στα τελευταία τρία παιχνίδια.

Η πόλη ήταν χωρίς το αστέρι επιθετικός Ross McCormack και μέσος Marcelo Carrusca, από τους οποίους κανείς δεν έκανε το ταξίδι στο Μπρίσμπεϊν.

Ο Tim Cahill επίσης δεν θεωρήθηκε αφού έπαιξε λίγο περισσότερο από μία ώρα για το Socceroos στο Παγκόσμιο Κύπελλο που θα συμμετείχε στο Παγκόσμιο Κύπελλο την Τετάρτη, ενώ κατά τη διάρκεια της προ-αντιστοιχίας αναφέρει ότι η σχέση του βετεράνου με τον προπονητή Warren Joyce βρίσκεται σε κρίσιμο σημείο.